Chorvatsko na jachtě
Chorvatsko má jedno z nejkrásnějších pobřeží s mnoha stovkami poloostrovů a ostrovů, útesů i malebných přímořských městeček. Panuje zde teplé klima a skvělé podmínky pro koupání v moři. Nicméně Chorvatsko navštěvuje stále více a více lidí.
Chceme vám nabídnout jiné Chorvatsko – na plachetnici nebo katamaránu. Dovolená na jachtě může začít z jakéhokoliv přístavu, záleží jen na vaší volbě. Z hlediska jachtingu je Chorvatsko špičkovou destinací a služby v tomto ohledu fungují na vysoké úrovni. Můžete kotvit na opuštěných ostrovech, procházet se malebnými vesničkami, šnorchlovat s dětmi či lovit hvězdice nebo jen posedět v některé z mnoha restaurací s vynikající kuchyní plnou čerstvých ryb. Vyměníte hotel za pohodlnou loď a budete si užívat volnost a svobodu.
Máme v této oblasti bohaté zkušenosti. Díky tomu vám připravíme týdenní nebo 14denní dovolenou na jachtě podle vašich představ. Zajistíme tu správnou loď se zkušeným českým kapitánem, naplánujeme trasu a doprovodný program, zarezervujeme letenky nebo zajistíme parkování v přístavu a poskytneme vám kompletní servis.
Pokud máte vlastní kapitánský průkaz, zarezervujeme vám požadovanou loď za velmi příznivou cenu a vlastní plavba bude již na vás.
Na co se můžete těšit?
- Vyměňte hotel za loď a získejte volnost a svobodu
- Jiné Chorvatsko - liduprázdné ostrovy a malebné vesničky
- Vše vám připravíme na klíč, nemusíte nic řešit
- Tak vyplujte !
Doporučená délka pobytu: 7 dní na moři.
Fotogalerie
Místa pobytu
Doplňující informace
Termín:
Termín na přání při obsazení celé lodě.
Cena:
Cena je přímo závislá na termínu, volbě lodě (plachetnice nebo katamarán), destinaci, programu a délce plavby. Na vyžádání vám vykalkulujeme cenu na základě konkrétního zadání. Samozřejmě jsme připraveni nabídnout i špičkového kapitána.
Ideální termín a klima:
V Chorvatsku panuje díky příznivému mořských Středozemního moře mírné klima. Průměrné teploty zde v květnu dosahují asi 24 °C, v červnu kolem 26 °C, v červenci a srpnu kolem 30 °C, v září zase asi 26 °C. Teplota vody na jaře a na podzim je kolem 22 °C, v létě kolem 25 °C. Obecně platí, že podzim je výrazně teplejší než jaro. Ideální čas na jachting je od května do září, v říjnu je tu již hodně větrno. Srážky na pobřeží jsou minimální, zpravidla prší až ve vnitrozemí.
Výjimečným jevem východního pobřeží je pro jachtaře nebezpečný vítr zvaný bóra, který se vytváří při vysokém tlaku a jasné obloze, kdy doslova z modrého nebe přicházejí od severovýchodu prudké poryvy bouřlivého větru. Výskyt bóry je daný geograficky díky blízkosti vysokého pohoří.
Bora přichází v zimních měsících, v létě je nižší pravděpodobnost. Bora trvá několik hodin až tři dny. Nemusíte se však obávat, protože informace má každý kapitán s dostatečným předstihem a včas se snadno se uchýlí do bezpečného přístavu.
Ubytování:
V případě katamaránu i plachetnice je ubytování ve dvoulůžkových kajutách. V katamaránu je samozřejmě prostor a pohodlí větší.
Naši kapitáni:
Kapitán vám bude průvodcem, mentorem, instruktorem a osobou, na kterou se můžete kdykoli se vším obrátit. Naši kapitáni jsou velitelé jachet námořní plavby minimálně stupně B (yachtmaster offshor), jsou jmenovaní ministerstvem dopravy ČR a jsou to opravdoví zkušení „mořští vlci“. Všichni jsou prověřeni v náročných podmínkách na moři i na souši. Jsou to profesionálové na slovo vzatí, jsou empatičtí, námi prověření a se zkušenostmi v těch nejnáročnějších podmínkách.
Pokud budete mít zájem, kapitán vás naučí všem potřebným dovednostem od navigace přes používání plachet, trimu, refování až po věci praktické, jako je vaření při plavbě. Naši kapitáni mají zkušenosti s vedením týmu i s firemními skupinami. Jsou zodpovědní za bezpečný průběh jakékoli akce a expedice. Naší i jejich hlavní přidanou hodnotou je, že nadstandard považují za standard.
Naše doporučení:
Plavby na objednávku připravujeme vždy s velkým předstihem. Obecně platí, že objednání lodi v dostatečném předstihu je při včasné rezervaci významně levnější. Při rezervaci je však vždy nutné uhradit 50 % zálohu.
Obdobně je možná značná úspora při včasném objednání letenek.
Není výjimečné, že plavby se rezervují rok dopředu, někdy dokonce i více.
Itinerář pro inspiraci
Trogir, Šibenik a Split:
Když přiletíte přímým letadlem do Splitu, máte hned několik možností odkud vyplout. Středověký ostrůvek Trogir, který je s pevninou spojený mostem, vás okouzlí historickým centrem, trhem a půvabnou atmosférou. Jen o několik kilometrů dál můžete objevit historické přístavní městečko Šibenik s úzkými uličkami a pevností. Má strategickou polohu na chorvatském pobřeží. V blízkosti je velký počet menších či větších ostrovů a ostrůvků, kde můžeme být docela sami, vystoupit na kopec a obdivovat úžasné západy slunce, nebo zůstat na palubě a pozorovat červánky se skleničkou dobrého červeného vína. Vzhledem k velmi klidnému moři jsou zdejší ostrovy a poloostrovy ideálním místem pro rodinnou, naprosto bezpečnou dovolenou na moři.
Souostroví Kornati:
Souostroví Kornati vytváří skupina drobných vápencových ostrovů, ostrůvků a útesů. Některé ostrovy vystupují příkře z moře, jiné jsou téměř ploché. Ostrovy byly vyhlášené Národním parkem Kornati a jsou oddělené od pevniny asi 20kilometrovým pásem moře. Jen jachtaři si tedy mohou dovolit strávit tady více času, ostrovy prozkoumat a nasát zdejší ojedinělou atmosféru.
Jižní Dalmácie a Dubrovník:
Ostrovy Jižní Dalmácie, ležící nejníže v celém jadranském souostroví, se táhnou od Pelješackého a Korčulského průlivu směrem na jih. Stejně jako severodalmátské ostrovy se dělí na vnější a vnitřní. Ty u pevniny se skládají z ostrovů Korčula, Mljet a Lastovo s malými ostrůvky. Do vnitřního pásu patří ostrovy Lopud, Koločep, Šipan a několik malých ostrůvků, které dohromady tvoří Elafitské ostrovy.
Perlou Jižní Dalmácie je Dubrovník, zcela jistě nejúžasnější historické město celého chorvatského pobřeží. Mimochodem Královo přístaviště z proslulého seriálu Hra o trůny se natáčelo právě zde. Dubrovník je nejen historickým, ale navíc architektonickým skvostem. Jeho součástí se z hlediska jachtingu stává i nedaleký ostrov Korčula, Mljet či ostrov Lopud, kde se rozprostírají rozsáhlé lesy, vinice a olivové háje.
Zadar a Severní Dalmácie:
Nejdůležitějším městem Dalmácie je rušný přístav Zadar. Město má bohatou historii a návštěvníky sem lákají římské a benátské památky. Ze Zadaru snadno doplujete na blízké ostrovy s nedotčenou přírodou, jako jsou Silba, Uglian, Pašman a Digi Otok. Žádná jiná chorvatská oblast se nemůže pochlubit dvěma národními parky: Paklenicou a Krkem. Jsou to jedinečné přírodní fenomény.
Místa, aktivity a ubytování
-
Katamarán je velmi prostorná loď, která díky své konstrukci (dva plováky) nemůže mít při plavbě žádný náklon. Pojme více lidí (8 – 12) v porovnání s plachetnicí (4 – 8) a celkově poskytuje lepší komfort a pohodlí, ovšem zase na úkor rychlosti a manévrovatelnosti lodě.
-
Plachetnice je ve srovnání s katamaránem pohyblivější, při rychlejší jízdě musíte počítat s náklonem, plavba má sportovnější charakter. Plachetnice má ovšem hlubší ponor, takže nemůžete na mělčinu tam, kde bez problémů zakotvíte s katamaránem.
-
Společný prostor na katamaránu, tzv. salón, je umístěný mezi plováky. Poskytuje dostatek prostoru, je zde umístěná i velká kuchyně s lednicí a troubou. V případě nepříznivého počasí se sem pohodlně vejde celá posádka.
-
Společný prostor na plachetnici umístěný v podpalubí. Prostor je trochu stísněnější, je zde zároveň dostatečně velká kuchyně s veškerým zázemím. V případě nepříznivého počasí se sem vejde celá posádka.
-
Dvoulůžková kajuta resp. ložnice na katamaránu je velká a pohodlná.
-
Dvoulůžková kajuta na plachetnici je stísněnější, přičemž přední kajuta (na obr.) je zpravidla menší než dvě zadní kajuty.
-
Koupelna a WC na katamaránu má většinou protáhlý tvar, ale i zde je dost místa. Na katamaránu jsou zpravidla čtyři koupelny.
-
Koupelna a WC na plachetnici musí zabírat poměrně omezený prostor. Na plachetnici jsou zpravidla dvě koupelny.
-
Vnitřní uspořádání katamaránu
-
Vnitřní uspořádání plachetnice