OBJEVOVÁNÍ TAJEMSTVÍ A KRÁSY FRANCOUZSKÉ POLYNÉSIE NA KATAMARÁNU
Vydejte se s námi za dobrodružstvím svého života. Vyměníme hotel za komfortní katamarán a budeme prozkoumávat Společenské ostrovy Francouzské Polynésie, obdivovat úchvatné korálové útesy, zkoumat místní exotickou faunu a užívat si šnorchlování a koupání v neskutečně teplém oceánu.
Plavba v tichomořských vodách jižního Pacifiku je jako snový přechod do jiného světa. Zažijeme okamžiky naprosté harmonie mezi člověkem a překrásnou tropickou přírodou. Budeme plout po tyrkysových mořích obklopeni nádhernými ostrovy s bílými písčitými plážemi a bujnou tropickou vegetací.
Navštívíme odlehlé vesnice domorodců, poznáme jejich tradiční kulturu i s bohatstvím exotických chutí místní kuchyně. Když budete chtít, můžeme se vydat i na trekkingy do nádherných míst do deštných pralesů, ke krásným vodopádům. Můžeme i vystoupit na vrchol některý z vrcholů a užít si nádherný výhled.
OSTROV RAIATEA
Raiatea je největší ostrov skupiny Společenských ostrovů a leží asi 193 km severozápadně od Tahiti. Ostrov je také známý jako „Svatý Ostrov“ s bohatou historii, kulturou i přírodní krásou. Starými Polynésany byl považován za posvátné místo, kde bylo centrum náboženství a rituálů. Také zde na Raiatei se nacházelo duchovní středisko Marae Taputapuatea pro celou Polynésii.
Raiateu tvoří horský masiv Temehani s vrcholem Mount Tefatua (1 017 metrů nad mořem). Okolní krajinu zdobí bujný tropický prales s exotickou flórou a faunou. Ostrovy jsout obklopeny korálovým útesem s mnoha potopenými vraky lodí, což představuje ideální místo pro potápění a šnorchlování.
Pobřeží je lemované malebnými plážemi s průzračným do tyrkysova zabarveným modrým mořem a do dálky se táhnou řady menších ostrůvků, které také nabízejí možnost objevovat zdejší laguny a mořské korálové zahrady.
Raiatea je jedním z nejoblíbenějších míst pro začátek plaveb a rovněž my zde budeme začínat i končit naší plavbu.
Kromě přírodní krásy je Raiatea také tradičním místem polynézského tance, hudby, místního umění i místem s tradič- ních polynézských vesnic s typickými do- ky, které jsou stavěné na kůlech. Ideální romantické místo, které spojuje dobro- družství i exotiku na jednom místě.
OSTROV BORA BORA
Ostrov Bora Bora je známý svou neskutečnou krásou, tyrkysově modrou lagunou i svou ikonickou horou Otemanu, která tvoří dominantu nad krajinou. Tato sopečná hora s vrcholem je ve tvaru kužele. Nabízí nám úchvatné panoramatické výhledy na okolní tyrkysové laguny i s jejími neskutečně krásnými korálovými útesy. Laguna kolem ostrova Bora Bory patří právem k těm nejúžasnějším místům na světě.
Tyrkysově průzračné vody jsou domovem mnoha druhů tropických ryb, korálů i dalšího mořského života. Místní podmořský ekosystém láká potápěče k objevování tohoto fascinujícího prostředí. Ostrov vypadá přesně tak, jako na všech propagačních fotografiích. Naprosto kýčovitý pohled a je tedy nasnadě, že sem směřují všichni bez rozdílu. Celebrity, běžní resortoví povaleči, baťůžkáři i my. Kotvišť je zde dostatek a můžeme setrvat i několik dní. Následující den zakotvíme u mola Maharare, kde proudící voda vytváří mezi dvěma ostrůvky jakousi korálovou řeku. Dojít k útesu, skočit do průzračné vody a plavat labyrintem korálů. Tuhle zábavu bych mohl opakovat donekonečna.
Na pobřeží najdete bleděrůžové pláže s jemným pískem obklopené kokosovými palmami – ideální místo pro relaxaci nebo romantickou procházku. Kromě přírodních krás doporučuji nevynechat místní restauraci Bloody Mary’s, která je možná nejznámější restaurací ve Francouzské Polynésii. Sedíte sice na špalku v písku pod střechou z palmového listí, ale obrovské porce čerstvých ryb nemají chybu!
OSTROV TAHAA
Ostrov Tahaa má charakteristický tvar, který připomíná plochou čepičku s několika menšími ostrůvky rozptýlenými kolem pobřeží. Je tvořen korálovým útesem, který je obklopený lagunou, která nabídne krásné tyrkysové vody velice vhodné i pro šnorchlování nebo potápění.
Hlavním zdrojem obživy na ostrově Tahaa jsou vanilka a kopra (sušené kokosové maso). Vanilka zde roste hojně díky ideálním klimatickým podmínkám – teplu, vlhkosti a slunečnímu svitu. Místní obyvatelé jsou známí svým pohostinným přístupem a udržováním tradičního polynéského životního stylu. A tak ke zdejším atrakcím patří i návštěva vanilkových plantáží ukrytých na zdejších svazích. Na perlové farmě se seznamujeme s principem chovu perel a také zde můžeme zakoupit (ne zrovna levné) místní výrobky. Plantáže vanilky jsou většinou ukryté ve svazích a můžete je navštívit po domluvě s některým z místních průvodců.
Tahaa je také ideálním cílem pro svou kombinaci úchvatné přirody, exotiky a autentické polynézské kultury. Je to místo bohaté na vanilku i tropicko-rajskou atmosféru. Večer se vyvazujeme na bóji a jdeme na tradiční polynéskou večeři, tzv. „umu“. Maso a zeleninu tu připravují v koších z palmových listů na rozpálených kamenech, vše přikryté banánovými a ibiškovými listy.
ATOL MAUPI
Odpoledne vyrážíme z mariny a směřujeme na nejvzdálenější atol Maupiti, vzdálený bezmála padesát mil. Předpověď počasí totiž slibuje na následující tři dny slabý vítr a klidné moře – obojí je potřeba pro průjezd obávaným pasem Onoiau. Úzký vjezd dokáže potrápit i zkušené námořníky, a pokud se moře rozbouří, můžeme zůstat uvězněni na Maupiti i několik týdnů!
Noční plavba po větru pod jižní oblohou má tu správnou romantickou atmosféru: se západem slunce míjíme ostrov Bora Bora, po půlnoci se nad obzor vyhoupne jižní kříž a brzo ráno již pozorujeme obrysy ostrova Maupiti. Plujeme záměrně pomalu, jen na kosatku, abychom byli v cíli po rozednění.
Maupiti je známý svou nedotčenou přírodou. Je nejmenších z obydlených atolů ve Francouzské Polynésii s populací kolem 1 200 obyvatel. Celý ostrov má charakteristický tvar s centrálním vrcholem, který dosahuje výšky přes 380 m. Okolo vrcholu jsou rozptýleny menší korálové ostrůvky s korálovými útesy, které ochraňují celou tyrkysovou lagunu. Pod hladinou oceánu můžete objevovat pestrobarevný život korálových útesů, který zahrnuje neskutečně barevné ryby, mořské želvy, nebo třeba či rejnoky. Plavba lodí po okolních lagunách patří mezi oblíbené aktivity turistů v tomto ráji.
Ostrov můžeme také projet na kole, deset kilometrů okružní silničky nabízí pohodové svezení a spoustu možností pro fotografování rozkvetlých plumérií, ibišků a rozesmátých lidí. Určitě musíte také vyrazit na nejvyšší vrchol Te Uru Fa’atū (372 m). Asi hodinové stoupání vás odmění úžasným výhledem.
OSTROV HUAHINE
Na rozdíl od pradávných Polynésanů připlujeme k ostrovu na moderním katamaránu a cestu nemusíme hledat podle hvězd. Ale i přes veškerý komfort našeho katamaránu a vymoženosti moderní navigační techniky přináší putování na jachtě po polynéských ostrovech velkou porci romantiky a dobrodružství!
Ostrov Huahine nás uvítá krásnou pláží u městečka Fare a ospalou atmosférou nikdy nekončící neděle. K průzkumu ostrova si můžeme vypůjčit kola. Ve vesnici Maeva navštívíme tradiční polynéský dům a vyfotíme si prastaré kamenné rybí pasti. Mineme několik zdejších stavení marae a po polní cestě lemované palmami budeme pokračovat kolem laguny k zajímavému muzeu mušlí. S místních banánovníků si můžeme utrhnout trs banánů a loď nás vyzvedne až na samém jihu ostrova
POČASÍ VE FRANCOUZSKÉ POLYNÉSII
Francouzskou Polynésii můžeme na jachtě navštívit celoročně, moře je stále teplé a čisté, počasí je většinou příjemné a slunečné, nízké atoly nezachytávají tolik mraků jako hornaté Tahiti. Díky oceánu jsou teploty celoročně vyrovnané a příjemné pro cestování. Teplejší a vlhčí období trvá od listopadu do dubna, teploty dosahují 24 a 31 °C a typické jsou krátké přeháňky. Zimní sezóna trvající od května do října bývá sušší a také o něco chladnější s teplotami od 24 do 28 °C. Letecká doprava do Polynésie je časově i finančně náročná. Létá se na Tahiti většinou přes Los Angeles nebo přes Auckland. Místní přelety s Air Tahiti spojují všechny větší ostrovy. Vyplouvá se většinou z mariny na ostrově Raiātea, lze ale plout i z Tahiti.
LETECKÁ DOPRAVA, CENY
Doprava: Ceny letenek se pohybují od 40 do cca 60 tisíc Kč. Létá se na Tahiti, většinou přes Los Angeles nebo San Francisco, případně z druhé strany nebo přes Auckland na Novém Zélandu. Místní přelety s Air Tahiti spojují všechny větší ostrovy.
Ceny: Francouzská Polynésie není úplně levnou destinací, základní potraviny pořídíte za zhruba dvojnásobek našich cen, láhev vína v supermarketu stojí od cca 350 Kč, plechovka piva Hinano cca 50 Kč. Za porci jídla v restauraci dáte okolo 500 – 800 Kč, hamburger stojí cca 300 Kč, pivo v restauraci cca 100 Kč.
DALŠÍ AKTIVITY
Francouzská Polynésie patří mezi vysněné destinace, kde je exotická dovolená opravdovou odměnou. A co víc – moře v lagunách je klidné jako na rybníce, takže s sebou bez obav můžeme vzít i děti.
K takovému výletu samozřejmě patří kromě jachtingu spousta vodních aktivit: koupání, pádlování na kajaku, plavání s mantami, šnorchlování na korálových útesech, potápění nebo krmení žraloků. Za průzkum stojí i samotné ostrovy, které můžeme poznávat na kole nebo na skútru, vydat se do hor nebo navštívit polynéské chrámy zvané „marae“.
Další možnou aktivitou je rybolov. Chytá se „na plavanou“, kdy rychlým i pomalým vláčením sáhnou ryby po čemkoliv. Nejlepší je lovit potom na návnadu, kterou od místních zakoupíme. Tak můžeme i celé posádce katamaránu zajistit i skvělou večeři.
Pravděpodobně budeme mít na palubě i padleboard, nebo použijeme i nafukovací člun na kterém se obvykle vyloďujeme a vypravit se na výlet. Dokonce můžeme plout i po řece, ovšem jan na začátku nebo na konci plavby. Jediná splavná řeka totiž teče na ostrově Raiatea – Faaroa River. Tady se můžeme vydat proti línému proudu. Také se můžeme nechat svést domorodci na vahadlových kánoích a společně s nimi sbírat kokosové ořechy z palem, které se sklánějí nad hladinou.
No a mezi nejčastější aktivity patří nádherné pěší výlety, treky a výstupy na některé ze zdejších ostrovních vrcholů.